1997/98

POSTĘP I DEGRADACJA - III liga sezon 1997/98

Już przed rozpoczęciem sezonu wiadomo było, że do pozostania w III lidze konieczne będzie zajęcie przynajmniej siódmej lokaty w ligowej tabeli. Reforma rozgrywek poprzeczkę postawiła więc bardzo wysoko, jednak Lechia nie zamierzała rezygnować z walki o utrzymanie. W drużynie pozostał wypożyczony ze Śląska Wrocław Krzysztof Lakus , ze składu ubył jednak Albert Połubiński, który trafił do BKS Bolesławiec.

Podopieczni Leszka Dulata rozgrywki rozpoczęli od wyjazdowego zwycięstwa w niepunktowanym meczu z SMS Sport-Contact Wrocław, później był remis z pewnymi piłkarzami Obry Kościan i niespodziewana porażka z Mireksem Prochowice. W pierwszej fazie rundy jesiennej Lechia grała w przysłowiową kratkę . Wartościowe zwycięstwa ( na przykład na wyjeździe z Górnikiem Polkowice , czy też u siebie z Chrobrym Głogów) przeplatane były zaskakującymi porażkami ( Ravia Rawicz, Piast Czerwieńsk). Od 9 kolejki Lechici zaczęli się mocno piąć w górę ligowej tabeli. W pokonanym polu pozostawiali takie zespoły jak: Polonia Świdnica, Wedan Żórawina, Kryształ Stronie Śląski, Ślęza Wrocław i przede wszystkim niedawnego pucharowego pogromcę Widzewa Łódź – wrocławski Polar ( pierwsza porażka tej drużyny u siebie). Po przedostatniej kolejce jesieni Lechia zajmowała już nawet 5 miejsce w tabeli, jednak kończąca rundę porażka z Bielawianką zepchnęła chłopców Dulata na ósmą pozycję.

W trakcie przerwy zimowej z drużyny odszedł Jarosław Lato, który trafił do II ligowego Śląska Wrocław. W klubie pojawił się natomiast Józef Kostek ( po trzech latach gry w II i I lidze w Ślasku Wrocław na pół roku został wypożyczony do Lechii), Adam Gawrysiak ( wypożyczony z Victorii Tuszyn) oraz po kilku meczach rundy wiosennej – Zbigniew Stec.

Wiosną Lechia grała bardzo dobrze, jednak kryzys, kryzys, który przytrafił się drużynie w dwóch meczach : z Moto-Jelczem Oława i Piastem Czerwieńsk, a przede wszystkim wyjazdowa porażka z Ravią Rawicz , zadecydowały o tym, że dzierżoniowianie nie utrzymali się w III lidze. Na nic zdały się efektowne zwycięstwa z Chrobrym Głogów, czy też z triumfatorem ligowych rozgrywek Polarem Wrocław (5:1).Dzierżoniowianie przez całą rundę nie opuścili 8 miejsca w ligowej tabeli i do utrzymania zabrakło jedynie pięciu punktów. W klubie zabrakło też pieniędzy i piłkarze do końca rozgrywek nie otrzymali obiecanych premii za kilkanaście zdobytych wiosną punktów. Nadchodzący sezon jawił się w wyjątkowo ciemnych kolorach.

Kadra zespołu - III liga sezon 1997/98

W górnym rzędzie od lewej: Marek Olewiński (fizjoterapełta)Albert Pietrzykowski, Albert Połubiński, Paweł Jędrowski, Tomasz Boczkowski, Jacek Czeladzki, Grzegorz Rempalski, Grzegorz Pawłowski, w środkowym rzędzie Lech Orliński ( II trener ),Sławomir Szczepański, Mariusz Kostek, Jakub Orliński, Arkadiusz Paszkowski, Krzysztof Lakus, Zdzisław Maciak,  Lesław Sobolewski, Leszek Dulat ( I trener), w dolnym rzędzie – siedzą Andrzej Klimza, Zndrej Zabijakin, Jacek Zabadeusz, Mariusz Jabłecki, Robert Wasilewski oraz Marek Grzęda, Józef Kostek, Daniel Miecielica.

Wyniki - III liga sezon 1997/98

1. kolejka 03.08     LECHIA – Obra Kościan      1:1      Lato ( 15 sekunda ) – Klimza 84 ( samobójcza )    Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Pietrzykowski, Paszkowski, Boczkowski, Rempalski – Zabadeusz, Jędrowski, Klimaza, Lato – Machowski (76 Miecielica), Sobolewski ( 68 Maciak)
  2. kolejka 17.08      Mireks Prochowice – LECHIA     2:1     Rybiński 25,35 – Paszkowski 80 (rzut karny )     Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Zabadeusz, Paszkowski, Dach (75 Miecielica ) – Pietrzykowski, Jędrowski, Rempalski, Klimza (35 Boczkowski), Lato – Sobolewski (70 Maciak ), Machowski
  3. kolejka 20.08     LECHIA – Chrobry Głogów     2:1     Machowski 39, Sobolewski 67 – Machaj 43 (rzut karny )     Lechia Dzierżoniów: Grzęda – Zabadeusz, Paszkowski, Dach, Boczkowski – Pietrzykowski ( 63 Maciak), Jędrowski (80 Orliński), Rempalski, Machowski (89 M Kostek), Sobolewski (87 Miecielica), Lato
  4. kolejka 23.08     Górnik Polkowice – LECHIA     0:1      Lato 79     Lechia Dzierżoniów: Grzęda – Zabadeusz, Paszkowski, Dach, Boczkowski – Pietrzykowski , Jędrowski, Rempalski ,Machowski (82 M Kostek) – Sobolewski (70 Klimza), Lato
  5. kolejka 30.08     LECHIA – Ravia Rawicz     0:1     Kendzia 79      Lechia Dzierżoniów: Grzęda – Zabadeusz, Paszkowski, Dach (55 Orliński), Boczkowski – Pietrzykowski (56 Miecielica ), Jędrowski (55 Klimza), Rempalski (85 M. Kostek), Machowski – Lato, Sobolewski
  6. kolejka 06.09     BKS Bolesławiec – LECHIA     2:0     Połubiński51, Dzwończyk 80     Lechia Dzierżoniów: Grzęda – Zabadeusz, Paszkowski, Dach, Boczkowski – Orliński, Jędrowski (42 czerwona kartka), Rempalski, Machowski (87 Klimza) – Lakus (65 Sobolewski), Lato
  7. kolejka 13.09      LECHIA – Moto-Jelcz Oława     2:1     Rempalski 57, Paszkowski 64 ( rzut karny) – Gortowski 82      Lechia Dzierżoniów : Zabijakin – Pietrzykowski, Paszkowski, Dach, Boczkowski (77 Miecielica) – Orliński, Jabłecki (68 M. Kostek), Rempalksi, Machowski (74 Klimza) – Lakus, Lato
  8. kolejka 17.09      Piast Czerwieńsk – LECHIA    1:0    Dawidziak 78   Lechia Dzierżoniów:  Zabijakin – Zabadeusz, Paszkowski, Dach (60 Klimza), Pietrzykowski – Orliński (81 Jabłecki), Sobolewski (81 Miecielica), Rempalksi , Machowski – Lakus, Lato
  9. kolejka 21.09      LECHIA – Polonia Świdnica     1:0     Lakus 63     Lechia Dzierżonió: Zabijakin – Zabadeusz, Paszkowski, Dach, Rempalski – Orliński (33 Pietrzykowski), Jędrowski ( 78 Jabłecki), Sobolewski (51 Boczkowski), Machowski (46 Maciak) – Lakus , Lato
  10. kolejka 27.09      Orzeł Ząbkowice – LECHIA     2:2     Sypek 7, Michta 82 – Paszkowski 67 ( rzut karny), Machowski 68     Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Zabadeusz (46 Pietrzykowski), Paszkowski, Rempalski , Dach (46 Miecielica) – Boczkowski, Jędrowski, Maciak (81 Jabłecki), Lato (80 M. Kostek) – Lakus, Machowski
  11. kolejka 05.10      LECHIA – Kryształ Stronie Śląskie     4:0     Paszkowski 15 (rzut karny ), Miecielica 32, Machowski 53, Lato 83     Lechia Dzierżonió: Zabijakin – Boczkowski , Paszkowski, Pietrzykowski (78 Zabadeusz), Rempalski – Miecielica, Jędrowski (73 Dach), Orliński (58 Maciak), Lato – Lakus , Machowski (84 M. Kostek)
  12. kolejka 12.10      KP Brzeg Dolny – LECHIA     1:3      Baran 87 – Lakus 3,64 , Jędrowski 55     Lechia Dzierżonió: Zabijakin – Zabadeusz, Paszkowski, Boczkowski, Rempalski – Dach (85 Jabłecki), Jędrowski, Miecielica (81 M. Kostek), Lato (71 Orlińśki) – Lakus, Machowski (60 Maciak)
  13. kolejka 19.10      LECHIA – Promień Żary    1:1      Jędrowski 20 – Zieziula 57   Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Poczkowski, Paszkowski, Dach (65 Orliński), Pietrzykowski – Miecielica, Jędrowski (60 Maciak), Rempalski, Lato – Lakus, Machowski
  14. kolejka 25.10     Wedan Żórawina – LECHIA     0:2     Machowski 88, Maciak 90    Lechia Dzierżoniów: Grzęda – Boczkowski, Paszkowski, Dach (84 Orliński), Pietrzykowski – Miecielica, Jędrowski, rempalski, Lato – Machowski, Lakus (89 Maciak)
  15. kolejka 29.10     LECHIA – Pogoń Świebodzin    2:2    Machowski 88, Maciak 89 – Jastrzębski 12, Oczkowski 67     Lechia Dzierżoniów: Grzęda – Boczkowski (72 Jabłecki), Paszkowski , Dach (82 Maciak), Pietrzykowski – Jędrowski (75 M. Kostek), Miecielica, Rempalski, Lato – Machowski, Lakus (78 czerwona kartka)
  16. kolejka 06.11    Polar Wrocław – LECHIA     0:2     Boczkowski 24,72     Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Pietrzykowski, Paszkowski, Boczkowski – Miecielica, Jedrowski (83 M. Kostek), Rempalski, Dach, Lato – Machowski (23 Domżalski, 73 Jabłecki), Maciak
  17. kolejka 11.11     LECHIA – Ślęza Wrocław      5:0     Paszkowski 41(rzut karny), 83 (rzut karny), Dach 45 ( 500 bramka Lechii w III lidze ), Lato 50, Jędrowski 64     Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Pietrzykowski, Paszkowski, Boczkowski (73 Buśko) – Miecielica, Dach, Jędrowski (77 M. Kostek), Rempalski, Domżalski (46 Jabłecki) – Maciak (84 Wisniewski), Lato
  18. kolejka 17.11     Bielawianka – LECHIA     1:0     R Samek 35    Bielawianka Bielawa : Sadyś – Gandurski, Gendera, Myślińśki, Szydłowski – Kargol (88 Markowski), Owczarek, Bielecki, Chęciński – R. Samek, Szostek (72 Kowalski)    Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Lakus, Paszkowski, Pietrzykowski, Dach (70 Buśko) – Miecielica, Jędrowski, Rempalski, Lato – Machowski (57 Jabłecki), Maciak ( 80 M. Kostek)   Widzów: około 2000
  19. kolejka 21.03    Obra Kościan – LECHIA    0:0    Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Boczkowski, Paszkowski, Pietrzykowski – Miecielica, Gawrysiak, Jędrowski , Rempalski, Maciak (63 Machowski) – Lakus , Sobolewski
  20. kolejka 29.03    LECHIA – Prochowiczanka Prochowice     1:1     Rempalski 57 – Kułyk  72    Lechia: Zabijakin – Boczkowski, Paszkowski, Pietrzykowski – Gawrysiak, Miecielica, Jędrowski (83 Machowski), Rempalski, Lakus – Sobolewski (53 Maciak), J Kostek      Prochowiczanka: Kubasiewicz – Kazidróg, Buczek, Bieliński, Porażka – Antosiewicz, Drączkowski, Rybiński (65 Wanat), Kucharski (75 Chmielewski) – Kułyk, Maciarowski   W 10 minucie meczu Krzysztof Lakus z 20 metrów strzelił tuż nad poprzeczką, a dwie minuty później strzał Kostka z 17 metrów obronił były golkiper Lechii Jacek Kubasiewicz. Goście pierwszą groźną akcję przeprowadzili w 17 minucie, lecz uderzenie Kucharskiego obronił Zabijakin. W 34 minucie dobrze grający Drączkowski strzelił z 17 metrów obok słupka. Trzynaście minut po przerwie lob Rempalskiego wpadł za kołnierz Kubasiewicza i gospodarze objęli prowadzenie. Trzy minuty później strzał Maciaka Kubasiewicz przeniósł nad poprzeczką. W 72 minucie padło wyrównanie. Drączkowski wrzucił piłkę z prawej strony, a Kułyk głową umieścił ją w siatce. W 75 minucie Boczkowski przejął piłkę przed linią środkową ograł trzech graczy gości i będąc sam na sam z Kubasiewiczem strzelił wprost w jego nogi.
  21. kolejka 04.04    Chrobry Głogów- LECHIA     0:1     Sobolewski 71     Lechia Dzierżoniów : Zabijakin – Boczkowski, Paszkowski, Rempalski, Pietrzykowski – Zabadeusz, Gawrysiak, Jędrowski, Lakus – J. Kostek (90 Machowski), Sobolewski
  22. kolejka 11.04     LECHIA – Górnik Polkowice     1:1     Rempalski 84 – Karmelita 67   Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Boczkowski, Paszkowski, Pietrzykowski – Zabadeusz (80 Piwowarski), Gawrysiak, Jędrowski (68 Maciak), Rempalski, Sobolewski (68 Machowski) – Lakus, J. Kostek
  23. kolejka 18.04     Ravia Rawicz – LECHIA    1:0    Nowicki 71     Lechia Dzierżoniów:  Grzęda – Boczkowski, Paszkowski, Pietrzykowski – Zabadeusz, Gawrysiak (85 Machowski), Jędrowski (76 Piwowarski), Rempalski, Sobolewski (76 Dach) – Lakus, J. Kostek
  24. kolejka 22.04     LECHIA – BKS Bolesławiec     2:2     Ujek 21,46 – Lakus 54,70      Lechia Dzierżoniów: Grzęda – Boczkowski, Paszkowski, Pietrzykowski – Miecielica (74 Zabadeusz), Gawrysiak, Maciak, Rempalski, Lakus – Machowski (46 Jędrowski), J. Kostek
  25. kolejka 25.04     Moto-Jelcz Oława – LECHIA     2:0     Standio 21, Gortowski 75     Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Boczkowski, Paszkowski, Pietrzykowski – Miecielica (82 Wiśniewski), Jędrowski, Dach, Maciak (72 Grzęda), Piwowarski – Lakus (8 Zabadeusz), Machowski
  26. kolejka 29.04     LECHIA – Piast Czerwieńsk     0:1     Grysiewicz 47     Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Boczkowski, Stec, Pietrzykowski – Miecielica , Dach, Jędrowski (54 Maciak), Sobolewski, Piwowarski (37 Zabadeusz) – Machowski (77 Orliński), J. Kostek (77 M. Kostek)
  27. kolejka 03.05     Polonia Świdnica – LECHIA     0:1     Sobolewski 5     Lechia Dzierżoniów: Grzęda – Boczkowski, Stec, Zabadeusz – Miecielica, Dach, Sobolewski, Rempalski (79 Piwowarski), Gawrysiak, – Machowski (65 Maciak), J. Kostek (76 Jędrowski)
  28. kolejka 10.05     LECHIA – Orzeł Ząbkowice     3:1     Sobolewski 10, Rempalski 85, Paszkowski 88 (rzut karny ) – Wiśniowski 12    Sporo musieli się w niedzielę nadenerwować piłkarze i kibiece Lechii. Do 85 minuty meczu z Orłem na boisku utrzymował się wynik remisowy i zanosiło się na to, że będzie to kolejne spotkanie, które zakończy się podziałem punktów. Piękny strzał Grzegorza Rempalskiego przesądział jednak o pierwszym w tej rundzie zwycięstwie dzierżoniowian na własnym boisku … Zaczęło się bardzo dobrze dla trójkolorowych, ponieważ już w 10 minucie prowadzenie dla nich uzyskał Lesław Soboilewski, który dobił piłkę po efektownym strzale Rempalskiego. Niespełna trzy minuty później było już 1:1, kiedy to błąd Daniela Miecielicy wykorzystał Mariusz Wiśniewski. Lechia próbowała atakować , ale mimo jej wyraźnej przewagi, bramki nie padały. W 75 minucie wydawało się, że po strzale Zbigniewa Steca piłka wyląduje w bramce, lecz wylądowała ostatecznie na wewnętrznej części słupka. Kiedy w 80 minucie za kolejny brutalny faul czerwoną kartkę otrzymał Sławomir Chmura z Orła, przewaga gospodarzy jeszcze wzrosła. Wreszcie, po kolejnym z ostrych zagrań gości, dwadzieścia metrów od bramki piłkę ustawił Rempalski i po chwili było 2:1. Trzy minuty później rzut karny , po faulu na Jarosławie Machoiwskim, wykorzystał Arkadiusz Paszkowski i mecz zakończył się dwubramkowym, choć ciężko wywalczonym, zwycięstwem Lechii. W niedzielnym spotkaniu bardzo dobrze zagrał Lesław Sobolewski, który po efektownej solowej akcji, tuż przed przerwą miał szansę zdobyć jeszcze jedną bramkę i Rempalski, który zdobył już trzeciego gola w rundzie wiosennej. Po meczu powiedzieli Jacek Zabadeusz: Właściwie szkoda, że ten mecz skończył się tak szybko, bo gdy potrwał jeszcze kilka minut, to myślę, że strzelilibyśmy kolejne gole. Atmosfera w niedzielę była bardzo gorąca, tym bardziej, że Orzeł momentami grał bardzo ostro. Najważniejsze , że wreszcie wygraliśmy na własnym stadionie. Grzegorz Rempalski: Bramkarz myślał, że będę strzelał w krótki róg, dlatego dał się zaszkoczyć. Celne trafienie cieszy, ale takich goli, jak w meczu z Orłem, postaram się strzelić jeszcze kilka.  Lechia Dzierżoniów: Grzęda – Boczkowski, Paszkowski, Pietrzykowski – Miecielica (53 Zabadeusz), Gawrysiak, Sobolewski (71 Stec), Rempalski, Lakus ( 88 Dach) – J. Kostek ( 46 Machowski), Maciak
  29. kolejka 13.05     Kryształ Stronie Śląskie – LECHIA      0:0     Lechia Dzierżoniów: Grzęda – Boczkowski, Paszkowski, Pietrzykowski – Zabadeusz, Jędrowski, Gawrysiak, Stec (70 Miecielica), Rempalski – Sobolewski (75 Maciak), J. Kostek (77 Piwowarski)
  30. kolejka 17.05      LECHIA – KP Brzeg Dolny     2:0     Boczkowski 50, Zabadeusz 63    Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Boczkowski, Paszkowski, Pietrzykowski – Miecielica (70 piwowarski), Gawrysiak, Sobolewski (46 Maciak), Jędrowski (82 Dach), Rempalski – Machowski, J. Kostek ( 46 Zabadeusz)
  31. kolejka 23.05     Promień Żary – LECHIA      0:0      Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Boczkowski, Paszkowski, Pietrzykowski – Miecielica (62 Stec), Gawrysiak, Sobolewski (82 Machowski), Rempalski, Zabadeusz – Jędrowski (62 Lakus), J. Kostek (70 Maciak)
  32. kolejka 27.05     LECHIA – Wedan Żórawina     2:0     Zabadeusz 3, Maciak 89    Pierwsza bramka padła po dośrodkowaniu Lesława Sobolewskiego z rzutu rożnego i strzale głową pod poprzeczkę Zabadeusza. Drugi gol był również zasługa Sobolewskiego, który podał do Maciaka, a ten pieknym strzałem z 17 metrów ustalił wynik . Józef Kostek raz nie wykorzystał sytuacji sam na sam z bramkarzem gości, a raz piłka po jego strzale trafiła w słupek. Ze stworzonych sytuacji w tym spotkaniu powinien paść wynik 6:1. Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Boczkowski, Paszkowski, Stec ( 69 Jędrowski), Gawrysiak – Zabadeusz, Sobolewski, Rempalski , Lakus (64 Maciak) – Machowski (80 M. Kostek), J. Kostek  WEDAN: Żelem – Szczerba (65′ Krupa), Roman, Leszczyński, Chruściński (23′ Sikorski), Skrabka, Tomaś, Kądziel, Woźny, Krzykowski, Bochniarz
  33. kolejka 31.05     Pogoń Świebodzin -LECHIA     4:0     Warchoł 21, Oczkowski 38, Puchacz 77, Czerniawski 82     Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Boczkowski, Paszkowski, Pietrzykowski – Zabadeusz, Gawrysiak, Jędrowski (55 Stec), Rempalski, M. Kostek (46 Miecielica) – Lakus (46 Piwowarski), J. Kostek (85 Szczepański)
  34. kolejka 07.06    LECHIA – Polar Wrocław    5:1     Miecielica 40, Lakus 49, Sobolewski 55, Rempalski 75, Maciak 83 – Binda 80    Lechia Dzierżoniów: Grzęda – Boczkowski, Paszkowski, Pietrzykowski – Gawrysiak, Sobolewski (70 Stec), Rempalski, Zabadeusz – Lakus (72 Jędrowski), J. Kostek (97 Maciak)
  35. kolejka 10.06     Ślęza Wrocław – LECHIA     1:2     Dudzik 50 – Rempalski 23, Gawrysiak 49     Lechia Dzierżoniów: Grzęda – Boczkowski, Paszkowski, Pietrzykowski (78 czerwona kartka) – Miecielica , Gawrysiak, Rempalski, Sobolewski (65 Jędrowski), Zabadeusz – J. Kostek (63 Maciak), Lakus
  36. kolejka 14.06     LECHIA – Bielawianka      1:0     Lakus 79     Lechia Dzierżoniów: Grzęda – Boczkowski, Paszkowski, Gawrysiak – Miecielica , Sobolewski (57 Maciak), Jędrowski (84 Piwowarski), Rempalski, Zabadeusz – Lakus, J. Kostek (63 Stec)        Bielawianka Bielawa : Sadyś – Gandurski, Gendera, Szydłowski, Gnaś – Działo, Kowalski (82 Markowski), Owczarek, Chęciński – Świątek, R. Samek   widzów: 1100