Arka Gdynia

W drugoligowych sześciu meczach Lechii Dzierżoniów z Arką Gdynia zespół z miasta Diory nie przegrał ani razu. Żaden inny zespół tak nie leżał zółto-czerwono-niebiskim w rozgrywkach na zapleczu ekstraklasy.

Pierwszy mecz w historii rywalizacji obu klubów został rozegrany w Gdyni 30 sierpnia 1992 i zakończył się zwycięstwem Lechitów 3:1 po bramkach Andreja Artemowa , Tomasza Bąka i Andrzeja Nergi.  Bramkę dla gospodarzy zdobył Dukiewicz. W debiutanckim sezonie w II lidze po trzech porażkach z rzędu z Miedzią Legnica 0:1 , Zagłębiem Wałbrzych 2:0 i Wartą Poznań 0:1 zespół wywalczył pierwsze  punkty na tym szczeblu rozgrywkowym. Lechia Dzierżoniów wytapiła w składzie: Siemiątkowski – Paszkowski, Rempalski, Wójcik, Soczewski(76 Nowicki) – Nerga, Ulatowski, Sibik, Kostek – Artemow, Bąk ( 75 Stec)

W rundzie wiosennej w meczu rozegranym 28 marca 1993 w Dzierżoniowie ponownie lepsi okazali się Lechici wygrywając tak samo jak w Gdyni 3:1. Ponownie Arkowców pokonało dwóch Andrzejów Nerga i Artemow, a trzecie trafienie dołożył Dariusz Majecki. Lechia Dzierżoniów wystąpiła w składzie : Kubasiewicz- Paszkowski, Wójcik, Resel – Bąk, Kurzeja, Ryś(46 Broniszewski), Nerga, Kostek – Artemow, Majecki ( 67 Soczewski ).

W sezonie 1993/94 pierwsze spotkanie pomiędzy tymi dwoma zespołami zostało rozegrane w Dzierżoniowie. 24 października na stadionie przy ulicy Wrocławskiej przy ponad 2 tysięcznej publiczności Lechici pewnie pokonali zespół z Gdyni 4:1. Trzy bramki dla naszego zespołu zdobył Dariusz Michaliszynl a jedno trafienie dołożył Mirosław Gil. Honorowe trafienie dla pokonanych uzyskał Rubaj. Lechia zagrała w składzie : Zabijakin – Paszkowski ( 75 Sibik ), Okorski, Rempalski, Resel – Kocot, Gil, Krzyżanowski, Drączkowski – Kostek, Michaliszyn.

1 czerwca 1994 roku w meczu w Gdyni Arkowcy po raz pierwszy zdobyli punkt i po bardzo dramatycznym meczu zremisowali z Lechią 2:2. Bramki w tym spotkaniu dla Lechitów zdobyli Paweł Sibik i Mirosław Gil , a dla gospodarzy Wielogórski i Niciński. Lechia Dzierżoniów wystąpiła w składzie – Zabijakin – Jędrowski ( 88 Charciarek), Okorski, Resel, Majecki – Połubiński, Gil, Soczewski, Krzyżanowski – Sibik, Kostek

W kolejnym sezonie 1994/1995 pierwsze spotkanie 12 listopada zostało rozegrane w Gdyni i ponownie zwycięsko z tego pojedynku wyszli Lechici. Po bramkach Tomasza Resela i Dariusza Michaliszyna wygrywamy 2:1. Honorowe trafienie dla gospodarzy uzyskał Lisewski. Poniżej zdjęcia z tego spotkania.

Foto 1. Na zdjęciu od lewej Paweł Sibik , Arkadiusz Glaza ( Arka Gdynia ), Tomasz Resel i w tle Andriej Zabijakin.

Foto 2. Na zdjęciu w barwach Lechii Dzierżoniów od lewej Grzegorz Rempalski nr 5, Paweł Sibik i Mirosław Gil.

Foto 3. Na zdjęciu od lewej Arkadiusz Paszkowski, Jarosław Krzyżanowski, Lisewski (Arka Gdynia) i Andriej Zabijakin.

W tym spotkaniu Lechia Dzierżoniów wystąpiła w składzie – Zabijakin – Paszkowski, Połubiński, Resel, Rempalski – Majecki, Krawiec, Krzyżanowski, Gil – Sibik, Michaliszyn.

W ostatnim spotkaniu pomiędzy tymi zespołami na II ligowych boiskach padł remis 1:1. W przedostatniej kolejce rozgrywek sezonu 1994/1995 remis nieusatysfakcjonował żadnego z zespołów i solidarnie z dorobkiem 24 punktów spadły do III ligi. W ostatnim meczu na zapleczu ekstraklasy ( wtedy I liga) przed własną publicznością Lechia Dzierżoniów wystąpiła w składzie – Gruszka – Paszkowski, Okorski, Rempalski, Pietrewicz – Sobolewski (46 Michaliszyn), Gil, Krawiec, Gałkowski – Sibik, Lato ( 76 Klimza )

Foto dzięki Maciej Witczak (Arka Gdynia).