Derbowe

ŁEB W ŁEB - CZYLI LECHIA I BIELAWIANKA

,,Bielawianka i Lechia idą łeb w łeb”. Ten tytuł w kwietniu 1960 roku, po sześciu kolejkach rozgrywek o mistrzostwo III ligi, pojawiło się na ostatniej, sportowej  stronie Gazety Robotniczej, znakomicie oddaje klimat , w jaki już od kilkudziesięciu już lat toczą ze sobą boiskowe batalie piłkarze obu klubów. Mecze Lechii i Bielawianki wywoływały zawsze w trójmieście ogromne zainteresowanie. Na futbolowe potyczki rywali zza miedzy przychodzili nawet ci, którzy zwykle unikali piłkarskich stadionów. Jednak wiadomo, dzierżoniowsko-bielawskie derby, to przecież święto.  Trudno się więc dziwić, że o piłkarski prymat spierają się od dziesięcioleci kibice. Ci z Bielawy zapewniają , że lepsza jest jedenastka niebiskich ,  z Dzierżoniowa nie mają żadnych wątpliwości, że to właśnie żółto-czerwono-niebieskim należy przyznać palmę pierwszeństwa w lokalnej rywalizacji. We wspomnianym już roku 1960 lepsi okazali się dzierżoniowianie, którzy zajęli drugie miejsce w tabeli , ustępując jedynie wałbrzyskiemu Górnikowi. Później bywalo różnie.Lechia spadała z III ligi, by ponownie do niej wracać. Bielawianka walczyła w barażach o awans do II ligi. Bezskutecznie. To co nie udało się drużynie z miasta włókniarzy, na początku lat dziewięćdziesiątych stało się udziałem Lechitów. Po wysokim zwycięstwie nad Bielawianką , II liga na trzy sezony zawitała do Dzierżoniowa.

Rok 1950. Dwudziesty ósmy dzień września. Dzierżoniów i Bielawa. Właśnie wtedy piłkarskie reprezentacje obu miast spotkały się ze sobą w meczu towarzyskim, z którego dochód postanowiono przeznaczyć na odbudowę Warszawy. W kadrze Dzierżoniowa znalazło się dwóch piłkarzy OGNIWA, ośmiu WŁÓKNIARZA i jeden futbolista GWARDII. Mecz rozgrywany w Bielawie , przed dwutysięczną publicznością , niespodziewanie 3:1 wygrali występujący w niższych ligach zawodnicy z Dzierżoniowa. Dwa dni później Gazeta Robotnicza informowała: Po meczu doszło do gorszących zajść, sprowokowanych przez kibiców bielawskich … Tak mniej więcej zaczyna się historia walki między Bielawianką i Lechią o futbolowy prymat w powiecie dzierżoniowskim.

Jarosław Kresa – LECHIA DZIERŻONIÓW – pół wieku na piłkarskim boisku ( historia sekcji piłki nożnej w latach 1945-1995 )

Derbowe statystyki przed 72 derbami powiatu dzierżoniowskiego przemawiają na korzyść biało-niebieskimi. Do tej pory trójkolorowi w tych prestiżowych spotkaniach odnieśli  22 zwycięstwa, 18-krotnie padł wynik nierozstrzygnięty i 31 razy schodzili z boiska pokonani. Bilans bramkowy to 89 zdobytych goli i 96 straconych.

mecz 1 01.05.1958 Bielawianka - LECHIA 1:2

Lechia, III ligowy beniaminek, w szóstej kolejce rozgrywek wybiegła na boisko doświadczonej Bielawianki. Był to pierwszy mecz lokalnych rywali, dlatego trudno się dziwić, że wywołał tak ogromne zainteresowanie. Na bielawski stadion zjechali kibice nie tylko z powiatu dzierżoniowskiego, ale nawet z miejscowości leżących poza jego granicami. ,, Tłumy kibiców ściągały do Bielawy na długo przed rozpoczęciem zawodów” ( kronika Kazimierza Michalskiego ). Mecz okazał się wyjątkowo interesującym i dramatycznym widowiskiem. W 24 minucie jeden z bielawskich napastników strzelił w poprzeczkę bramki bronionej przez Zbigniewa Dżumałę, a dobitka innego zawodnika Bielawianki dała temu zespołowi prowadzenie. Po przerwie zaatakowali Lechici i ,, po pięknej akcji , podanie z prawej flanki , strzałem lewą nogą z półobrotu zakończył Reinhold Śmieszek”. Jest 1:1. ,, Gra się ożywia , Bielawianka rusza do boju, lecz doskonała trójka obronna Dragan, Cichomski, Joks , studzi zakusy gospodarzy. Teraz , gdy powoli Bielawianka traci siły, Lechia opanowuje boisko i na 12 minut przed końcem zawodów, Śmieszek strzela drugą i zwycięską bramkę “. Lechia Dzierżoniów w tym spotkaniu zagrała w składzie : Dżumała – Dragan, Cichomski, Joks – Plinta, M Czaja, Łabaziewicz – Gajdek, Śmieszek,, Pietrek, Korcala.

mecz 2 10.08.1958 LECHIA - Bielawianka 4:2

Bardzo ciekawy pojedynek zobaczyli licznie zgromadzeni kibice na stadionie przy ulicy Wrocławskiej 47. Lechici, po zwycięstwie w Bielawie , ponownie pokonali rywala zza miedzy po bramkach zdobytych przez Okara Plintę, Piotra Korcalę, Ryszarda Zabielskiego i Mirosława Gajdka.

mecz 3 28.05.1959 LECHIA - Bielawianka 0:0

mecz 4 13.09.1959 Bielawianka - LECHIA 6:2

To III ligowe spotkanie obu drużyn okazało się wyjątkowo bolesne dla dzierżoniowian. Była to pierwsze derbowa porażka Lechitów i jak się okazała, porażka najwyższa w późniejszej kilku- dziesięcioletniej historii wzajemnych ligowych potyczek. ,, Przyczyna – żle zestawiony skład i jeszcze gorsza taktyka , którą lokalny rywal znał jak abecadło ! ” (K.M.)

mecz 5 11.04.1960 Bielawianka - LECHIA 2:1

Bramkę dla zespołu trójkolorowych zdobył Misztal.

mecz 6 06.1960 LECHIA - Bielawianka 3:0

Lechici pałali chęciom zemsty za ostatnie niepowodzenie i może dzięki temu rewanż na sąsiedzie udał im się w stu procentach. Dzierżoniowski kibice, którzy licznie przybyli na ten mecz, po dwóch bramkach zdobytych przez Pilarskiego i jedną przez Plintę, świętowali kolejne zwycięstwo nad Bielawianką. ,, Mecz , który wywołał kolosalne zainteresowanie był spokojny i ładny”.

mecz 7 23.10.1960 LECHIA - Bielawianka 3:2

W związku z reorganizacją rozgrywek i zmianą systemu na jesień – wiosna w roku 1960 rozegrano trzy mecze derbowe. W kwietniu w Bielawie lepsza okazała się Bielawianka, a w Dzierżoniowie zwycięstwo odniosła Lechia. Trzeci mecz w Dzierżoniowie kończy się  ponownie wygraną trójkolorowych, po bardzo zaciętym boju 3:2. Bramki dla zwycięzców zdobyli Oskar Plinta i Piotr Korcala.

mecz 16 29.06.1969 Bielawianka - LECHIA 0:0

Sezon 1968/69 nie przyniusł wielu emocji w meczach derbowych. Pierwszy rozegrany w Dzierżoniowie 24 listopada 1968 zakończył się bezbramkowym remisem, nie inaczej był w rundzie rewanżowej w Bielawie. Był to jedyny sezon gdzie w meczach derbowych nie strzelono żadnego gola.

mecz 17 16.11.1969 LECHIA - Bielawianka 4:1

Tym razem oba zespoły spotkały się ze sobą w walce o IV ligowe punkty. Lechia odniosła wysokie zwycięstwo, w czym ogromna zasługa ruchliwego napastnika Ośki, który dla trójkolorowych zdobył dwa gole, a miał szansę jeszcze ten dorobek powiększyć. Pozostałe bramki w tym spotkaniu zdobyli Pasterczyk i Głowacki.

mecz 25 12.09.1973 LECHIA - Bielawianka 2:2

Dość niespotykany przebieg miał pierwszy po siedmiu latach przerwy III ligowy pojedynek obu zespołów. Po pierwszej połowie spotkania Bielawianka prowadziła 2:1 po bramce zdobytej przez  Owczarka i jednym trafieniu samobójczym. Druga część meczu należała już jednak do Lechitów, którym udało się doprowadzić do wyrównania. Dwa gole na koncie dzierżoniowian to zasługa Dworzaka i… samobójczego trafienia jednego z bielawskich obrońców.

mecz 26 28.04.1974 Bielawianka - LECHIA 1:1

Początek spotkania wydawał się po myślny dla Bielawianki, która liczyła na zwycięstwo na własnym boisku i tradycyjnie już w pierwszej połowie objęła prowadzenie po strzale Działy. Jeszcze przed przerwą obie drużyny miały kilka dogodnych sytuacji do zdobycia bramki, ale sztuka ta udała się tylko Lechowi Orlińskiemu, który celnym trafieniem ustalił wynik meczu.

mecz 27 19.09.1975 LECHIA - Bielawianka 3:0

Jedno z efektowniejszych zwycięstw dzierżoniowskich piłkarzy w historii III ligowych meczów z Bielawianką. Lechici zdecydowanie lepiej zagrali od piłkarzy bielawskich, co udokumentowali aż trzema zdobytymi bramkami. Na listę strzelców w tym spotkaniu wpisali się Świąć, Markowski i Grudzień.

mecz 28 23.05.1976 Bielawianka - LECHIA 2:2

Bramki dla Lechii w tym remisowym meczu strzelili Strzeliński i Krzak.

mecz 29 08.11.19781 LECHIA - Bielawianka 1:1

mecz 30 13.06.1982 Bielawianka - LECHIA 1:0

Piłkarskie derby numer 30 wywołały ogromne zainteresowanie kibiców. Gazety informowały później o 8 tysiącach kibiców na trybunach, choć w rzeczywistości było ich tam około 2 tysięcy mniej. Trudno się dziwić emocją towarzyszącym meczowi, ponieważ los sprawił, że jego wynik zadecydować miał o tym, która drużyna awansuje do III ligi. Bielawianka musiała wygrać, dzierżoniowianom wystarczał remis. Obie drużyny rozpoczęły to spotkanie dość ostrożnie, a w grze piłkarzy widać było dużą nerwowość. Najpewniejszy w tej sytuacji okazał się sędzia k który najpierw nie uznał bramki zdobytej przez dzierżoniowian, później ( w drugiej części meczu )podyktował wyimaginowany rzut karny, zamieniony na bramkę przez Jurkowskiego, a wreszcie pokazał dwie czerwone kartki piłkarzom Lechii – Orzechowskiemu i Sienickiemu. W taki sposób mecz zakończył się zwycięstwem Bilawianki i awansem niebieskich do III ligi. W tym spotkaniu Lechia Dzierżoniów zagrała w składzie: Boczkowski – Orzechowski, Orliński, W Fit, D Kaim – Stec, Pupko, S Haraf, Świąć, Stolarczyk, Gębczyński ( Sienicki )

mecz 39 26.08.1990 LECHIA - Bielawianka 2:0

Bramki w tym spotkaniu dla trójkolorowych zdobyli Zbigniew Stec w 34 minucie i Paweł Sibik 89. Zespoły wystąpiły w składach:  Lechia Dzierżoniów : Kubasiewicz – Paszkowski, Soczewski, Kaim, Resel – Zabadeusz, Stec, Jędrowski, Kostek – Żułąwnik (70 Kwiecień), Sibik     Bielawianka: Rzepski – Szydłowski, Działo, Buczyński, Hirowski – Pakosz, Roztocki, Sota, Kubiak – Wiechowski, R Samek

mecz 40 24.03.1991 Bielawianka - LECHIA 1:0

Zwycięską bramkę dla Bielawianki w tym spotkaniu zdobył Robert  Samek 66 . Na trybunach zasiadło tradycyjnie ponad 1000 widzów. Zespoły wystąpiły w składach: Bielawianka Bielawa: Rzepski – Szydłowski, Działo, Buczyński, Hirowski – Sota, Roztocki, Pakosz, Kubiak, Wiechowski, R Samek    Lechia Dzierżoniów: Kubasiewicz – Paszkowski, Stec, Resel, Rempalski – Fila, Haraf, Kostek, Zabadeusz – Sibik, Jędrowski (63 Kobryń)

mecz 41 17.11.1991 Bielawianka - LECHIA 0:1

Aż trzydzieści dwa lata czekać musieli na drugie III ligowe zwycięstwo, odniesione nad Bielawianką na jej własnym boisku. W listopadzie 1991 trójkolorowi walczyli o fotel lidera trzecioligowej stawki i awans do II ligi. Na mokrym boisku przykrytym cienką warstwą śniegu dominowali piłkarze Lechii, ale bramki nie potrafili strzelić nawet z rzutu karnego, podyktowanego za faul Buczyńskiego na Sławku Harafie. Pechowym strzelcem okazał się Stec strzelając piłką w słupek. Jednak siedem minut przed końcem meczu , składną akcję dzierżoniowian skutecznie wykończył Józef Kostek , który celnym strzałem z 8 metrów nie dał szans bielawskiemu bramkarzowi. Po tym zwycięstwie Lechia wywalczyła tytuł mistrza jesieni i z dużymi nadziejami przystąpiła do przygotowań do rundy wiosennej. Skład Lechii Dzierżoniów: Kubasiewicz – Paszkowski, Resel, Stec, Rempalski – Fila, S Haraf, Połubiński, Majecki, Soczewski ( Jędrowski ), Kostek.

mecz 42 21.06.1992 LECHIA - Bielawianka 7:1

Po dziesięciu latach i ośmiu dniach od pamiętnej porażki w Bielawie, Lechia odniosła najwyższe zwycięstwo nad rywalem z sąsiedniego miasta. Tak jak przegrana sprzed dziesięciu lat oznaczała koniec nadziei na awans Lechitów do III ligi, tak po zwycięstwie z czerwca 1992 roku, faktem stał się największy, historyczny sukces dzierżoniowskich piłkarzy – awans do zaplecza ekstraklasy. W meczu tym festiwal strzelecki już w 5 minucie rozpoczął Józef Kostek, później do bielawskiej bramki trafiali jeszcze Stec ( 21 minuta), ponownie Kostek (24 i 27 minuta ), Sibik ( 30 minuta ) jeszcze raz Kostek ( 58 min. ) i wreszcie Soczewski ( 88 min. ). Honorowe trafienie dla Bielawianki zdobył Zając w 78 minucie meczu.

mecz 43 6.09.1998 LECHIA - Bielawianka 6:1

Po ponad sześciu latach Lechia i Bielawianka ponownie się spotkały na IV ligowym poziomie. Mecze derbowe bywają bardzo zacięte i wyrównane, dlatego rozmiary zwycięstwa przeszły wszelkie oczekiwania dzierżoniowskich kibiców. Do przerwy mecz z lekką przewagą gości , co udokumentowali bramką strzeloną w 41 minucie przez Bartka Świątka. Tuż przed przerwą do remisu doprowadził Adam Gawrysiak. Po przerwie dominacja trójkolorowych była już przygniatająca i została  udokumentowana dwoma bramkami Jarosława Machowskiego, a po jednym trafieniu dołożyli Zdzisław Maciak, Paweł Jędrowski z rzutu karnego  i Jakub Orliński. Spotkanie derbowo oglądało około 1000 widzów. Lechia Dzierżoniów wystąpiła w składzie : Zabijakin – Boczkowski, Rempalski, Zabadeusz – Pietrzykowski, Gawrysiak, Jędrowski, Jabłecki, Orliński (80 Domżalski)- Maciak ( 78 Kostek), Machowski    Bielawianka: Sadyś – Popielarz (68 R Samek), Gąsiorowski, Myśliński (80 Gnaś), Zając – Baranowski, Działo, Bielecki, Chęciński – Świątek, Kowalski (75 Markowski)

mecz 44 18.04.1999 Bielawianka - LECHIA 0:1

Typowy mecz derbowy , bardzo wyrównany i zacięty. O wyniku spotkania zadecydowała akcja trójkolorowych z 56 minuty, którą skutecznie wykończył Jarosław Machowski. Zespoły wystąpiły w składach:   Bielawianka Bielawa : Sadyś – Gąsiorowski, Szydłowski, Zając – Bielecki (80 Gandurski), Chęciński (70 Markowski), Świątek, Działo (85 Starczewski), Myślińśki – Baranowski (62 Górecki), Kowalski       Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Zabadeusz (34 Bukowski), Paszkowski, Pietrzykowski – Boczkowski, Jędrowski (88 Bartodziej), Szczepański, Rempalski, Maciak – Machowski (82 Kondryc), Sobolewski     widzów: 800

mecz 45 15.08.1999 Bielawianka - LECHIA 0:0

Ostatnie derby minionego stulecia, jako pierwszy mecz sezonu 1999-2000 zgromadził na trybunach stadionu w Bielawie ponad 1500 widzów. Licznie zgromadzeni kibice nie zobaczyli w tym spotkaniu bramek, ale sam mecz mógł się podobać i emocji tradycyjnie nie brakowało . Zespoły wystąpiły w składach: Bielawianka Bielawa : Sadyś – Markowski, Szydłowski, Zając (58 Gandurski), Działo, Chęciński, Baranowski, Owczarek, Myśliński – Świątek, Kowalski ( 78 Szostek) i Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Pawłowski, Jędrowski, Zabadeusz – Domżalski (73 Kożuch), Jabłecki (46 Szczepański), Sobolewski, Rempalski, Paszkowski – Boczkowski, Machowski ( 65 Klimza)

mecz 46 12.04.2000 LECHIA - Bielawianka 0:2

W nowe piłkarskie stulecie piłkarze Bielawianki weszli z mocnym uderzeniem, pokonując trójkolorowych na ich stadionie 2:0. Pierwsza bramka nowej ery padła po golu samobójczym Grzegorza Pawłowskiego w 65 minucie, na 2:0 wynik tego spotkania ustalił w 75 minucie Tomasz Kowalski . Spotkanie w Dzierżoniowie obejrzało na żywo około 1200 widzów. Zespoły wystąpiły w sładach –  Lechia Dzierżoniów : Zabijakin – Pietrzykowski, Boczkowski, Szczepański – Domżalski, Dworzak, Paszkowski, Jabłecki, Gorząd – Machowski, Orliński (55 Pawłowski)  Bielawianka Bielawa: Sadyś – Starczewski ( 85 Gandurski), Zając, Szydłowski, Myśliński – Chęciński, Świątek (30 Owczarek, 89 Bąk), Baranowski, Bielecki – Kowalski, R Samek (87 Działo)

mecz 47 2000 LECHIA - Bielawianka 0:1

mecz 48 10 czerwca 2001 Bielawianka - LECHIA 3:0

Bramki w tym spotkaniu dla Bielawian zdobyli: 1:0 R. Samek (8′), 2:0 Jędrowski (samobójcza 16′), 3:0 M. Samek (68′)    Lechia Dzierżoniów: Zabijakin – Zabadeusz (66′ Pietrzykowski), Jędrowski, Rempalski) – Paszkowski, Połubiński, Ganowicz (55′ Szczepański), Józefiak (46′ Pawłowski), Jabłecki – Bąk, Maciak      Bielawianka Bielawa: Sadyś – Starczewski, Zając, Markowski (78′ Gandurski), Szydłowski – Chęciński, Baranowski, Owczarek, M. Samek (73′ Stopa) – R. Samek (85′ Rapacz), Kowalski     Widzów: 2800 !!!

mecz 49 17.11.2002 Bielawianka - LECHIA 1:0

Bramkę dla Bielawianki zdobył w 73 minucie Działo. Mecz obejrzało około 700 widzów.

mecz 50 15.06.2003 LECHIA - Bielawianka 3:1

Bramki dla zwycięzców zdobyli Grzegorz Rempalski, Ryszard Ciemski i Reguła, dla pokonanych Górecki. Widzów 1100.

mecz 51 26.10.2003 LECHIA - Bielawianka 0:3

Dwie bramki w tym spotkaniu dla Bielawianki zdobył wychowanek Lechii Dzierżoniów Tomasz Boczkowski, a jedno trafienie dołożył Robert Samek.

mecz 58 03.06.2007 LECHIA - Bielawianka 3:1

Bramki w tym spotkaniu zdobywali : 0:1 Sieradzki, 1:1  Pawłowski, 2:1 Tylka, 3:1  Majewski  , widzów 500   LECHIA: Pełka – Kuta , Rapacz, Zając (46′ Pawłowski), Majewski, Kożuch (46 Pietrzykowski), Górski, Tylka, Kopeć (46′ Zagajewski), Sobolewski, Szuszwalak (72′ Kaczmarek)    BIELAWIANKA: Zabijakin – Szydłowski, Aftanas, Hałaczkiewicz, Popielarz (70′ Bielak), Sobczyński, Peroński, Ślepecki, Skalski, Sieradzki (75′ Majer), Baranowski

mecz 59 20.08.2011 Bielawianka - LECHIA 1:1

Bramki w tym spotkaniu zdobyli: 1:0 Paweł Zieliński 26 –1:1  Mariusz Paszkowski 36′. Spotkanie w Bielawie obejrzało około tysiąca kibiców.

mecz 60 24.03.2012 LECHIA - Bielawianka 0:1

Zwycięskiego gola dla gości zdobył w 39 minucie Kamil Niedźwiedź.

mecz 61 22.09.2012 Bielawianka - LECHIA 0:0

mecz 62 4.05.2013 LECHIA - Bielawianka 3:2

W tym bardzo ciekawym spotkaniu bramki dla Lechii  zdobyli: Sylwester Kret 28, Paweł Tobiasz 53, Kamil Śmiałowski 68, a dla Bielawianki:  Daniel Chęciński 17, Paweł Ochota 62

mecz 63 28.08.2013 Bielawianka - LECHIA 0:3

Łukasz Maciejewski 45, Arkadiusz Majewski 68, Paweł Ochota 77   widzów: 200

mecz 64 2.04.2014 LECHIA - Bielawianka 1:1

1:0 Paweł Ochota 55′ –1:1  Tomasz Zieliński 90′  widzów: 700

mecz 65 9.08.2014 LECHIA - Bielawianka 3:1

Buryło 37, Leśniarek 49 (rzut karny ), Pietkiewicz 79 – Skubisz 86    widzów: 450

mecz 66 22.11.2014 Bielawianka - LECHIA 1:2

1:0 Prokop 25′ – 1:1 Cegiełka 52′,1:2 Cegiełka 58′    widzów: 350

mecz 67 31.08.2019 Bielawianka - LECHIA 0:1

Faworytem spotkania byli Bielawianie. Lechia zaczęła ten sezon bardzo kiepsko i przed meczem derbowym na stanowisku trenera nastąpiła zmiana, Paweł Sibik zastąpił Łukasza Kabaszyna i chyba ta decyzja na tyle wpłynęła motywująco na zawodników , że po 90 minutach to trójkolorowi cieszyli się ze zdobycia trzech punktów. Ozdobą spotkania była bramka zdobyta w 57 minucie przez Patryka Chrapka, który  z blisko 50 metrów przelobował Łukasza Malca ustalając wynik spotkania.

mecz 68 31.07.2020 Bielawianka - LECHIA 4:1

Zasłużone zwycięstwo odniosła Bielawianka Bielawa pokonując w 68 derbach powiatu dzierżoniowskiego Lechię Dzierżoniów 4:1. Doświadczenie oraz większa jakość piłkarska były tego dnia po stronie gospodarzy i dlatego odnieśli przekonywujące zwycięstwo nad młodym i jeszcze w budowie zespołem trójkolorowych. Od początku zdecydowanie zaatakowali gospodarze i już w pierwszych minutach mogli objąć prowadzenie. Po dziesięciu minutach naporu Bielawianki mecz się wyrównał. Gdy Lechici wyszli trochę wyżej zostali skutecznie skontrowani. Bardzo dobre prostopadłe podanie otrzymał Cegiełka i zagrał wzdłuż 5 metra bramki gości do Buryły, który pewnie wykończył podanie lewo skrzydłowego, otwierając wynik meczu. W 27 minucie powinno być 1:1 , ale Malec wygrał pojedynek sam na sam z Eltonem. W 38 minucie zawodnicy z Bielawy podwyższyli wynik meczu na 2:0. Bierność obrońców wykorzystał mocnym strzałem z ostrego konta Spychalski zdobywając drugiego gola. W 42 minucie nastąpiła dość kuriozalna sytuacja, faulowany w polu karnym był Chlipała jednak sędzia nie zareagował i po czym gospodarze wyprowadzili kontratak, który powinni zakończyć trzecim golem. Po zmianie stron dalej w natarciu są gospodarze, w 56 minucie Spalniek fantastycznie broni strzał Buryły. Minutę później jest już jednak bezradny po strzale Dorożyńskiego. Bielawianie nie zwalniają tempa i 67 minucie ponownie za sprawą Buryły podwyższają wynik na 4:0. W 75 minucie sędzia po dotknięciu piłki ręką jednego z  obrońców gospodarzy dyktuje rzut karny dla Lechii. Korkuś uderza jednak z jedenastu metrów na tyle źle, że Malec nie ma problemów z obroną tego strzału. Końcówka meczu to desperackie ataki gości na zachowanie twarzy w tym spotkaniu. W 90 minucie sędzia ponownie dyktuje rzut karny dla trójkolorowych. Tym razem Chrapek pokonuje już Malca i ustala wynik meczu na 4:1. Bielawianka pokazała dzisiaj, że będzie głównym kandydatem do awansu. Doświadczony zespół z Bielawy budowany przez Piotra Pietrewicza, obnażył wile niedoskonałości dzierżoniowskiej jedenastki. Wiele pracy czeka jeszcze trenera Pawła Sibika, aby lepiej poukładać ten młody i perspektywiczny zespół. Bielawianka Bielawa: Malec -Kuśmierek, Niewiadomski,Morasz, Spychalski (46 Słonecki), – Wasilewski(65 Włodek), Kuriata (65 Rakoczy), Peroński, Cegiełka, Buryło – Dorożyński ,  Lechia Dzierżoniów wystąpiła w składzie: Spaleniak – Korzeniowski (67 Dzwolak), Łazarowicz, Korkuś, Chrapek (kapitan) – Tyłka (67 Ziółkowski), Chlipała, Rzepski, A. Majewski (65 Kaczmarek) – M. Majewski, Elton

mecz 69 6 marzec 2021, godzina 15:00 LECHIA- Bielawianka 1:2

Trójkolorowi po raz drugi w tym sezonie ulegli Bielawiance Bielawa. Tym razem okoliczności porażki były bardzo przedziwne. Szczególnie sytuacja z ostatnich sekund spotkania, która ostatecznie zadecydowała o zwycięstwie gości. Biało-niebiescy zmniejszyli dystans do Lechitów do pięciu punktów i powrócili do gry o awans. Lechici bardzo dobrze rozpoczęli to spotkanie i już w 2 minucie objęli prowadzenie. Po faulu na Eltonie pewnie rzut karny wykorzystał Chrapek. Trójkolorowi nie zwalniali tempa , gra głównie toczy się na połowie Bielawianki, a cofnięci goście szukali swojej szansy w kontrataku. W 26 minucie było groźnie pod bramką Bielawianki, ale nieporozumienie pomiędzy Orłowskim i Eltonem spowodowało, że gospodarze zaprzepaścili dogodną okazję do podwyższenia wyniku. Goście do tej pory tylko dwukrotnie po stałych fragmentach gry przenieśli ciężar w pole karne gospodarzy. Od 30 minuty Bielawianie zdecydowali się podejść wyżej i bardzo agresywnie zaatakowali, trójkolorowi w tym okresie gry maja trochę problemów z wyprowadzeniem piłki z własnej połowy. 39 min. bardzo dobrą akcje przeprowadzają goście, ale Drożyński nie sięga piłki lecącej wzdłuż piątego metra. Koniec pierwszej połowy, w której zobaczyliśmy dużo walki ( pięć żółtych kartek, z czego trzy ujrzeli Lechici – Orłowski, Zatwarnicki, Chrapek, a dwie zawodnicy Bielawianki – Niewiadomski, Wasilewski) , ale mało sytuacji bramkowych. Początek dla gospodarzy, ale z biegiem czasu goście zaczęli przejmować inicjatywę. Drugą odsłonę spotkania goście rozpoczynają z jedną zmianą w składzie. Za Dawida Wasilewskiego wchodzi Mateusz Peroński. Tym razem lepiej, tę część gry, rozpoczęli goście i 49 minucie doprowadzili do remisu. Precyzyjne dośrodkowanie Buryły, z najbliższej odległości Drożyński zamienia na bramkę wyrównującą. Goście dalej w ataku, bliski wyprowadzenia gości na prowadzenia Cegiełka. Z biegiem czasu gra się wyrównuje, Lechici próbują przejąć inicjatywę , ale idzie im to bardzo ciężko. Jak do przerwy dominowali, tak po zmianie stron gra im się nie układa. W 82 minucie piłka jednak ląduje w siatce gości, ale Mikołaj Łazarowicz w ocenie sędziów, niestety na spalonym. Sami oceńcie tę sytuacje. Trójkolorowi dopiero w końcówce dochodzą do głosu. Kolejny rzut rożny i spore zagrożenie pod bramką Malca. Gdy wydaje się , że spotkanie zakończy się sprawiedliwym podziałem punktów, następuje kuriozalna sytuacja. Dośrodkowanie w pole karne Lechitów pewnie łapie Dominik Spaleniak. Sprowokowany przez Pawła Słoneckiego nasz bramkarz , trzymając piłkę w rękach zdecydowanie odpycha przeciwnika. Sędzia za to zachowanie pokazuje naszemu zawodnikowi czerwony kartonik i dyktuje rzut karny. W bramce, na tę jedną akcję, pojawia się Seweryn Derbisz. Piłkę na jedenastym metrze ustawia Marcin Buryło i pewnym strzałem pokonuje naszego bramkarza ustalając wynik tego spotkania na 2:1 dla gości. Lechia Dzierżoniów : Spaleniak – Korzeniowski, Łazarowicz, Chrapek, Knyrek – Zatwarnicki ( 67′ A. Majewski), Chlipała, Miazga ( 67′ Aldeir), Rzepski – Orłowski, Elton

mecz 70 25 września 2021, godzina 15:30 Bielawianka - LECHIA 0:2

Derby Bielawianka – Lechia w zeszłym sezonie rozpalały głowy kibiców, a obie drużyny długo walczyły o zwycięstwo we wschodniej grupie IV ligi. Teraz dzierżoniowianie są liderem, gospodarze kiepsko zaczęli sezon, ale ostatnio wygrali dwa mecz z rzędu. Jeśli kibice z Bielawy liczyli na sprawienie niespodzianki, to przyjezdni szybko pozbawili ich złudzeń. W 3 min. gola strzelił Marcin Orłowski, a w 8 min. trafił Jakub Chlipała i było 0:2. Przez większość spotkania goście kontrolowali sytuację na murawie, choć biało-niebiescy w drugiej połowie mieli dwie niezłe sytuacje do strzelenia gola. Lechia prowadzi w tabeli z kompletem punktów na koncie.  LECHIA: Szady – Łazarowicz, Juraszek, Chrapek – Ciarkowski, Chlipała (15′ Zatwarnicki, 68′ Korzeniowski)), Miazga (90′ Nawrot), Rzepski, Jaros (85′ Knyrek) – Orłowski (89′ Kaczmarek), Elton (86′ Aldeir), BIELAWIANKA: Michalski – Wasilewski, Piątek, Słonecki, Peroński, Kuriata (72′ B. Tomkiewicz), Morasz, Cegiełka, Stachurski, Italo Rocha (46′ Jagielski), Baumgarten

mecz 71 14 kwietnia 2022, godzina 16:00 LECHIA - Bielawianka Bielawa 0:1

71. derby powiatu dzierżoniowskiego dla Bielawianki. Jedynego gola meczu strzelił pod koniec I połowy Mateusz Kuriata, który popisał się pięknym strzałem z rzutu wolnego (można go zobaczyć pod linkiem powyżej). Przed bramką i po niej sporą przewagę mieli zawodnicy Lechii Dzierżoniów, którzy jednak razili nieskutecznością. Świetne zawody rozegrał również bramkarz z Bielawy, który obronił nawet w I połowie rzut karny oraz dobitkę z bliska. Dla Lechii, która nadal jest zdecydowanym liderem wschodniej grupy IV ligi, to pierwsza strata punktów w tym sezonie po 20 zwycięstwach z rzędu. Licząc również poprzednie rozgrywki, dzierżoniowianie odnieśli 26. wygranych w lidze. Lechia okazję do rewanżu będzie miała już w w najbliższą środę, 20 kwietnia, w finale okręgowego Pucharu Polski. Tym razem obie drużyny zmierzą się w Bielawie. (www.dolfutbol.pl)

mecz 72 2 października 2022, godzina 13:00 LECHIA - Bielawianka Bielawa 5:1

Ponad 600 kibiców oglądało dzisiaj na stadionie w Pieszycach kolejne derby, w których Lechia w roli gospodarza podejmowała Bielawiankę Bielawa. Dzierżoniowianie objęli prowadzenie już w 2. minucie gry, po rzucie karnym pewnie wykonanym przez zdobywcę Pucharu Ekstraklasy z roku 2008 – Michała Ciarkowskiego (8. gol tego gracza w bieżących rozgrywkach), chwilę później dwukrotnie strzelał Ostrowski, ale w pierwszym przypadku przestrzelił, a w drugim świetnie interweniował bramkarz gości Wajda. Jeszcze w pierwszej połowie meczu dwie bramki dla Lechii zdobył po stałych fragmentach gry Kamil Juraszek, a po przerwie dwa trafienia dorzucił Marcin Orłowski. Bielawianka odpowiedziała jednym golem Tomkiewicza i mecz zakończył się pewnym i zasłużonym zwycięstwem dzierżoniowian – najwyższym derbowym zwycięstwem od roku 1998, kiedy to Lechia w Dzierżoniowie pokonała Bielawiankę 6-1. Dobry mecz Lechii, Bielawianka tym razem wypadła słabiej, niż zazwyczaj w lokalnej rywalizacji. Rewanż wiosną.
Lechia Dzierżoniów – Bielawianka Bielawa 5-1 (3-0)
1-0 Ciarkowski (2, k), 2-0 Juraszek (22), 3-0 Juraszek (29), 4-0 Orłowski (60), 4-1 Tomkiewicz (62), 5-1 Orłowski (84)
Lechia: Szady – Rytko, Juraszek, Łazarowicz, Rzepski, Chlipała, Wasilewski, Zatwarnicki, Ciarkowski, Orłowski, Ostrowski. W drugiej połowie na boisko weszli: Korzeniowski, Chrapek, Galuba, Bogacz, Ziółkowski, Franaszczyk
Bielawianka: Wajda – Morasz, Peroński, Tomkiewicz, Grzywniak, Paszkowski, Ślepecki, Słonecki, Przewoźny, Mojka, Gucwa. W drugiej połowie na boisko weszli: Lange, Januszewicz, Cegiełka, Buczyński, Kuriata

mecz 73 15 kwietnia 2023, godzina 16:00 Bielawianka Bielawa - LECHIA ?