Śląsk Wrocław

Pierwsze drużyny  obu klubów przez dwa sezony 1993/94 1 1994/95 rywalizowały na zapleczu ekstraklasy . Ale pierwszy mecz pomiędzy Lechią Dzierżoniów i Śląskiem Wrocław, o którym chcielibyśmy wspomnieć został rozegrany 11 kwietnia 1982 roku. To towarzyskie co prawda spotkanie zgromadziło na trybunach stadionu przy ulicy Wrocławskiej ponad 5 tysięcy kibiców. Wrocławianie zagrali prawie w optymalnym składzie, a zabrakło jedynie Romana Wójcickiego. Na murawie zobaczyliśmy między innymi takich zawodników: Sybis, Mikołajewicz, Król, Faber, Pękala.  Spotkanie zakończyło się wynikiem remisowym 1:1. Bramkę dla Lechii zdobył w tym spotkaniu Leszek Świąć, a dla Wrocławian Mirosław Pękala. Kilka tygodni później Śląsk wywalczył vice-mistrzostwo Polski, a losy tytułu ważyły się w ostatniej kolejki.

Pierwszy raz w historii oba kluby w rozgrywkach ligowych zmierzyły się 29 sierpnia 1993 roku. Po raz kolejny na stadionie miejskim w Dzierżoniowie zasiadło na trybunach ponad 5 tysięcy kibiców. Wielkość Śląska w tym spotkaniu wzięła jednak górę i goście wygrali to spotkanie dość łatwo 3:0. Bramki w tym spotkaniu zdobyli Ilski i Kudyba dwie. Lechia Dzierżoniów wystąpiła w składzie – Pankowski – Paszkowski, Nykiel, Resel, Rempalski – Gawrysiak ( 46 Majka  ), Sobolewski ( 46 Majecki ), Krzyżanowski, Sibik – Balcerowski, Kostek. Pół roku później 17 kwietnia 1994 Lechia Dzierżoniów zagrała po raz pierwszy we Wrocławiu przy ulicy Oporowskiej. Faworytem tego meczu był oczywiście Śląsk Wrocław , ale Lechici zagrali dobre spotkanie i wywalczyli cenny remis 1:1 . Bramki w tym meczu zdobyli Basow ( Śląsk ) i Kostek ( Lechia ). Lechia Dzierżoniów wystąpiła w składzie- Zabijakin – Rempalski, Twardak, Paszkowski – Soczewski (85 Połubiński ), Krzyżanowski, Okorski, Gil, Sibik (46 Jędrowski), Resel – Kostek. Po tym sezonie zespół Śląska Wrocław uplasował się na piątym miejscu II ligowej tabeli , a Lechia Dzierżoniów na dziewiątym. Za żółto-czerwono-niebiskimi w tabeli znalazły się takie zespoły jak : Bałtyk Gdynia, Arka Gdynia, Lechia Gdańsk, Polonia Bytom, Odra Wodzisław, GKS Tychy czy Gwardia Koszalin. Był to najlepszy sezon w wykonaniu Lechii w całej historii klubu.

W sezonie 1994/95 ponownie oba zespoły się spotkały w rozgrywkach ligowych. Tym razem w barwach Lechii nie zobaczyliśmy już Józefa Kostka, który zasilił zespół ze stolicy Dolnego Śląska. Pierwsze spotkanie 25 września 1994 roku zostało rozegrane w Dzierżoniowie i padł bezbramkowy remis. Lechia Dzierżoniów wstąpiła w składzie- Zabijakin – Paszkowski, Majecki, Resel, Rempalski – Połubiński, Krzyżanowski, Soczewski, Krawiec – Sibik, Michaliszyn. W rundzie wiosennej 29 kwietnia 1995 Wrocławianie się odegrali i wygrali spotkanie 1;0 za sprawą pozyskaniego z Lechii Józefa Kostka. W tym spotkaniu Lechia Dzierżoniów wystąpiła w składzie – Zabijakin – Gałkowski, Okorski, sibik, Rempalski – Paszkowski, Połubiński ( 80 Machowski ), Resel, Gil ( 74 Sobolewski ) – Krawiec , Michaliszyn. Po tym sezonie Lechia Dzierżoniów opuściła szeregi drugoligowców , a Śląsk Wrocław w dużej mierze za sprawą Józefa Kostka awansował do I ligi.