2022/23

IV LIGA DOLNOŚLĄSKA GRUPA 1 sezon 2022/23

TRZECIE PODEJŚCIE

Ostatnie dwa sezony to dominacja trójkolorowych w rozgrywkach ligowych, jednak do awansu do III ligi zabrakło kropki nad w barażach. Najpierw w sezonie 2020/21 na przeszkodzie stanął zespół Karkonoszy Jelenia Góra, który po dwóch remisach 2:2 lepiej egzekwował rzuty karne, a w sezonie 2021/22 młody zespół Chrobrego Głogów. Przed rozpoczęciem tego sezonu wiadomym było, że kilka zespołów chce walczyć o awans i IV liga dolnośląska zapowiada się bardzo ciekawie. Po spadku powrócić na III ligowe stadiony chciały zespoły Piasta Żmigród i Foto-Higieny Gać, dodatkowo Słowianin Wolibórz mocno zainwestował w zespół osłabiając przy tym Polonię-Stal Świdnica i stał się głównym faworytem do wygrania rozgrywek. Runda jesienna potwierdziła wszystkie te przewidywania i to Słowianin po rozegraniu 15 kolejek mógł cieszyć się z pozycji lidera. Tuż za jego plecami, tracąc jeden punkt usadowiły się zespoły Piasta Żmigród i Lechii Dzierżoniów. Przed rundą wiosenną z klubem pożegnali się Patryk Chrapek, Jan Rytko (przenieśli się do Piasta Nowa Ruda), Mateusz Zatwarnicki (AKS Strzegom) i Damian Bogacz. Zespół Pawła Sibika uzupełniony młodymi zawodnikami przez długi okres czasu nawiązywał walkę ze Słowianinem Wolibórz, dopiero porażka w Pieszycach z Piastem Nowa Ruda 0:1 zamknęła nam szansę gry w barażach. Ostatecznie ze stratą czterech punktów do lidera kończymy rozgrywki na dobrym drugim miejscu.

Kadra zespołu na sezon 2022/23

W górnym rzędzie stoją od lewej: Kacper Franaszczyk (2005), Kamil Sadowski, Jakub Chlipała (2001), Patryk Chrapek, Kamil Juraszek, Wiktor Galuba (2005), Damian Bogacz, Dawid Wasilewski (1999)      W środkowym rzędzie stoją od lewej: Łukasz Kresa (asystent trenera), Patryk Ostrowski (2000), Mateusz Zatwarnicki, Filip Smolak (2005), Kacper Bolisęga (2004), Aleksander Krzyżaniak (2003), Adrian Szady (1997), Kamil Ziółkowski (2004), Michał Rzońca (2004), Grzegorz Ziemiec (kierownik zespołu), Jacek Falikowski (prezes)    W dolnym rzędzie siedzą od lewej: Michał Ciarkowski, Bartosz Rzepski (1999), Mikołaj Łazarowicz, Daniel Mularczyk (trener przygotowania motorycznego), Marcin Kamieniarz (trener bramkarzy), Paweł Sibik (I trener), Marcin Orłowski, Jan Rytko, Marek Korzeniowski (2000), Dominik Watuszko (2003)

Wyniki spotkań w sezonie 2022/23

1. kolejka 13 sierpnia 2022 godz. 17:00    Lechia Dzierżoniów – Foto-Higiena Gać    2:1     bramki: 0:1 Michał Hawryło (8′), 1:1 Mikołaj Łazarowicz (65′), 2:1 Mikołaj Łazarowicz (80′):
  2. kolejka 20 sierpnia 2022 godz. 11:00    Moto-Jelcz Oława – Lechia Dzierżoniów    5:1     bramki:
  3. kolejka 26 listopada 2022 godz. 11:00    Lechia Dzierżoniów – Słowianin Wolibórz    0:0    (w pierwotnym terminie 27 sierpnia, 17:00, odwołany z powodu udziału zawodników w Pucharze Regionów)
  4. kolejka 4 września 2022 godz. 16:00    Skałki Stolec – Lechia Dzierżoniów    1:5     bramki:
  5. kolejka 10 września 2022 godz. 16:00    Lechia Dzierżoniów – Galakticos Solna    0:1   bramka:
  6. kolejka 17 września 2022 godz. 16:00    Zamek kamieniec Ząbkowicki – Lechia Dzierżoniów    1:4    bramki:
  7. kolejka 24 września 2022 godz. 16:00    Lechia Dzierżoniów – Piast Żmigród    2:2   bramki:
  8. kolejka 2 październik 2022 godz. 13:00   Lechia Dzierżoniów – Bielawianka Bielawa    5:1    bramki:
  9. kolejka 8 października 2022 godz. 15:00   Orzeł Ząbkowice Śląskie – Lechia Dzierżoniów   0:3   bramki:
  10. kolejka 15 października 2022 godz. 15:00    Lechia Dzierżoniów – Polonia-Stal Świdnica    3:0   bramki:
  11. kolejka 22 października 2022 godz. 15:00    Piast Nowa Ruda – Lechia Dzierżoniów    0:2   bramki:
  12. kolejka 29 października 2022 godz. 15:00    Lechia Dzierżoniów – Polonia Trzebnica   3:0   bramki:
  13. kolejka 5 listopad 2022 godz. 13:30    Górnik Wałbrzych – Lechia Dzierżoniów   2:3   bramki: Lechia – Szady – Łazarowicz, Juraszek, Rytko – Galuba (75′ Sadowski), Chlipała, Bogacz, Ostrowski 70′ Korzeniowski)– Zatwarnicki, Orłowski, Ciarkowski
  14. kolejka 11 listopad 2022 godz. 13:00    Lechia Dzierżoniów – Sokół Marcinkowice    1:1
  15. kolejka 19 listopad 2022 godz. 13:00    Barycz Sułów – Lechia Dzierżoniów   0:2   bramki:
  16. kolejka 4 marca 2023 godz. 15:00    Foto-Higiena Gać – Lechia Dzierżoniów    1:1    bramki:
  17. kolejka 11 marca 2023 godz. 12:00    Lechia Dzierżoniów – Moto-Jelecz Oława   1:1    bramki:
  18. kolejka 18 marca 2023 godz. 14:00    Słowianin Wolibórz – Lechia Dzierżoniów    0:1    bramka: Bartek Rzepski 90′
  19. kolejka 26 marca 2023 godz.  13:00    Lechia Dzierżoniów – Skałki Stolec   2:1    bramki:
  20. kolejka 29 marca 2023 godz. 18:00    Galakticos Solna – Lechia Dzierżoniów   1:2   bramki:
  21. kolejka 1 kwietnia 2023 godz. 16;00    Lechia Dzierżoniów – Zamek Kamieniec Ząbkowicki   2:1    bramki:
  22. kolejka 8 kwietnia 2023 godz. 16:00    Piast Żmigród – Lechia Dzierżoniów    3:3    bramki:
  23. kolejka 15 kwietnia 2023 godz. 16:00    Bielawianka Bielawa – Lechia Dzierżoniów    2:2
    To był kolejny trudny mecz, w którym obie drużyny szukały zwycięstwa do ostatniej minuty przedłużonego o 8 minut meczu. Dwa razy prowadzenie obejmowała Bielawianka, a Lechia dwa razy doprowadzała do wyrównania (bramki Kamila Juraszka i Jakuba Chlipały), do końca szukając szansy na zdobycie zwycięskiego gola. W ostatnich minutach gry – chociaż trójkolorowi grali już w osłabieniu, bez usuniętego z boiska Dawida Wasilewskiego – w dobrych sytuacjach znaleźli się Michał Rzońca i Bartosz Rzepski, jednak nie zdołali pokonać bramkarza gospodarzy. Kolejne spotkanie derbowe za nami i chociaż lechici walczyli w nim o trzy punkty, to ostatecznie również remis w tej od dziesięcioleci szczególnej rywalizacji, należy uznać za cenny.
    Dzięki zdobytemu punktowi Lechia (jedyna w stawce niepokonana drużyna w rundzie wiosennej) wyprzedziła Piasta Żmigród i awansowała na 2. miejsce w tabeli i chociaż równocześnie dystans do lidera zwiększył się o 2 punkty, do końca rozgrywek jeszcze siedem meczów, a ostatecznie każdy, nawet pojedynczy punkt, zdecydować może o końcowym układzie tabeli.
    1-0 Mojka (32), 1-1 Juraszek (48), 2-1 Tomkiewicz (52), 2-2 Chlipała (76)
    Szady – Yakhyoyeu, Juraszek, Łazarowicz, Sadowski, Wasilewski (cz.k, 89), Ziółkowski (78’ Bejda), Chlipała, Ciarkowski (81’ Rzońca), Rzepski, Orłowski

24. kolejka 23 kwietnia 2023 godz. 13:00    Lechia Dzierżoniów – Orzeł Ząbkowice Śląskie   1:1
    Po meczu z ząbkowickim Orłem Lechia utrzymała pozycję wicelidera i pozostaje jedyną niepokonaną drużyną wschodniej grupy IV ligi w rundzie wiosennej, jednak trzeci kolejny remis dzierżoniowian pozwolił liderowi z Woliborza zwiększyć przewagę nad Lechią (i Piastem) do 6 punktów. Niedzielny mecz żółto-czerwono-niebieskich z Orłem nie był łatwy dla żadnej z drużyn. Końcowy remis wydaje się być wynikiem sprawiedliwym, chociaż oba zespoły z pewnością liczyły na komplet punktów. Ozdobą meczu z pewnością była piękna bramka zdobyta w 45 minucie przez Marcina Orłowskiego po bardzo dobrym podaniu Michała Ciarkowskiego. Goście wyrównali w 63 minucie po strzale głową Łukasza Maciejewskiego z 12 metrów. Warto wspomnieć, że na boisku w barwach Lechii po raz pierwszy w rundzie rewanżowej pojawił się Marek Korzeniowski.
    Rozgrywki IV ligi wchodzą w finałową fazę, do rozegrania pozostaje jeszcze 6 kolejek. Już w najbliższą sobotę w Świdnicy trójkolorowi zmierzą się z Polonią-Stalą. Powodzenia!
    1-0 Orłowski (45), 1-1 Maciejewski (63)
    Szady – Yakhyoyeu (45’ Korzeniowski), Juraszek, Łazarowicz, Sadowski, Wasilewski, Ziółkowski (59’ Watuszko), Chlipała (88’ Galuba), Ciarkowski, Rzepski, Orłowski

25. kolejka 29 kwietnia 2023 godz. 15:00    Polonia-Stal Świdnica – Lechia Dzierżoniów    0:4
    Kibice żółto-czerwono-niebieskich, którzy pojawili się w sobotę na trybunach, mieli powody do wielkiej satysfakcji. To był świetny mecz w wykonaniu trójkolorowych! W Świdnicy podopieczni trenera Pawła Sibika zagrali mądrze, efektownie, dojrzale, szybko i skutecznie, dzięki czemu przerwali serię trzech kolejnych ligowych zwycięstw Polonii-Stali, po raz drugi w tym sezonie pokonując polonistów.
    Pierwszego gola lechici zdobyli już w 21 minucie, kiedy to Bartosz Rzepski otrzymał bardzo dobre podanie od Jakuba Bejdy, po czym sam świetnie dograł do Marcina Orłowskiego, który dokładnym strzałem otworzył wynik meczu. Drugiego gola już na początku drugiej części gry, po dokładnym zagraniu Michała Ciarkowskiego, zdobył Mikołaj Łazarowicz. W 65 minucie było już 3-0 dla Lechii. Po podaniu Wiktora Galuby piłkę przejął Dawid Wasilewski, który bardzo dobrze poradził sobie z atakującymi go rywalami, wpadł w pole karne Polonii-Stali i świetnym strzałem umieścił piłkę w bramce świdniczan. Końcowy wynik w 72 minucie ustalił Michał Ciarkowski, pewnie finalizując kolejną akcję dzierżoniowian.
    W tym meczu wszyscy gracze Lechii zasłużyli na pochwały! Szkoda tylko, że w 42 minucie boisko opuścić musiał kontuzjowany Bartosz Rzepski, którego w przerwie meczu na badania do szpitala zabrała karetka pogotowia. Mamy nadzieję, że Bartek szybko dojdzie do siebie i wkrótce wróci do drużyny.
    0-1 Orłowski (21), 0-2 Łazarowicz (50), 0-3 Wasilewski (65), 0-4 Ciarkowski (72)
    Szady – Yakhyoyeu, Juraszek, Łazarowicz, Bejda (82’ Rzońca), Wasilewski, Ziółkowski (82’ Franaszczyk), Chlipała, Ciarkowski (83’ Watuszko), Rzepski (42’ Galuba), Orłowski (83’ Korzeniowski)

26. kolejka 3 maja 2023 godz. 17:00   Lechia Dzierżoniów – Piast Nowa Ruda   0:1
    Piast Nowa Ruda skutecznie zrealizował swój plan na grę. Konsekwentna defensywa i szukanie szansy do ewentualnego kontrataku przyniosły w środę gościom 3 punkty. Jedyną bramkę w meczu zdobył precyzyjnym strzałem z rzutu wolnego Patryk Chrapek, jeszcze jesienią zawodnik naszej drużyny. Lechia częściej posiadała piłkę, stworzyła kilka dobrych sytuacji bramkowych, ale niestety żadnej nie udało się wykorzystać. Zwycięstwo Piasta, ambitnie walczącego o znalezienie się wśród nielicznych drużyn, które stworzą nową IV ligę, przerwało imponującą serię 20 ligowych meczów Lechii bez porażki. Już w sobotę kolejny mecz o ligowe punkty, tym razem na wyjeździe rywalem trójkolorowych będzie Polonia Trzebnica.
    0-1 Chrapek (54)
    Szady – Yakhyoyeu, Juraszek, Łazarowicz, Bejda, Wasilewski, Ziółkowski, Chlipała (78’ Rzońca), Ciarkowski, Galuba (70’ Watuszko), Orłowski

27. kolejka 6 maja 2023 godz. 17:00    Polonia Trzebnica – Lechia Dzierżoniów    1:4
    To było zasłużone zwycięstwo Lechii, które jednak wcale nie przyszło łatwo w meczu z ambitnie grającym zespołem Polonii Trzebnica. Tuż przed przerwą dzierżoniowianie dwa razy – po strzale Michała Ciarkowskiego z rzutu karnego oraz Bartosza Rzepskiego – pokonali bramkarza gospodarzy. Bramka stracona w 50 minucie gry wprowadziła trochę niepokoju, ale pod koniec meczu, za sprawą pierwszego w IV lidze trafienia Jakuba Bejdy oraz gola zdobytego tuż po wejściu na boisko przez Dominika Watuszkę, trójkolorowi udokumentowali swoją przewagę, zdobywając trzy cenne punkty. Lechia po tym spotkaniu zbliżyła się do lidera na 4 punkty.
    0-1 Ciarkowski (43, k), 0-2 Rzepski (45), 1-2 Kapinos (50), 1-3 Bejda (83), 1-4 Watuszko (88)
    Szady – Yakhyoyeu (80’ Korzeniowski), Franaszczyk, Łazarowicz, Bejda, Wasilewski, Ziółkowski, Chlipała (89’ Kucharek), Ciarkowski (88’ Watuszko), Orłowski, Rzepski (90’ Skwarło)

28. kolejka 13 maja 2023 godz. 17:30    Lechia Dzierżoniów – Górnik Wałbrzych    8:1          Niezwykle spektakularne zwycięstwo nad Górnikiem Wałbrzych odnieśli dzisiaj piłkarze Lechii Dzierżoniów! Tak wysoko, bo aż 8-1, Lechia nie pokonała Górnika nigdy wcześniej w 64-letniej historii ligowych zmagań obu klubów. Było to w ogóle dopiero piąte (w tym drugie w tym sezonie) zwycięstwo Lechii w 20 meczach ligowych rozegranych między obu klubami. Sobotnim meczem trójkolorowi przerwali też serię trzech kolejnych zwycięstw wałbrzyskiego zespołu. Strzeleckim łupem w tym spotkaniu podzielili się zdobywcy trzech dubletów: Michał Ciarkowski, Mikołaj Łazarowicz i Dominik Watuszko, a po jednej bramce strzelili Marcin Orłowski i Dawid Wasilewski.
    1-0 Ciarkowski (21), 2-0 Ciarkowski (45), 3-0 Łazarowicz (55), 4-0 Wasilewski (65), 5-0 Orłowski (67), 6-0 Watuszko (85), 7-0 Watuszko (86), 8-0 Łazarowicz (88), 8-1 Chajewski (90)
    Szady – Łazarowicz, Juraszek, Ziółkowski, Sadowski, Wasilewski, Bejda, Chlipała, Rzepski, Ciarkowski, Orłowski (zagrali także Watuszko, Franaszczyk i Korzeniowski)

29. kolejka 20 maja 2023 godz. 17:00    Sokół Marcinkowice – Lechia Dzierżoniów   1:3              W minioną sobotę podopieczni Pawła Sibika odnieśli kolejne IV-ligowe zwycięstwo. Tym razem na wyjeździe 3-1 pokonali zespół Sokoła Marcinkowice. Na listę strzelców w naszej drużynie wpisali się Kamil Sadowski i dwukrotnie Michał Ciarkowski. Było to 18 zwycięstwo Lechii w tym sezonie, nie dało jednak awansu na pierwsze miejsce w tabeli. Słowianin, który w arcyważnym meczu pokonał trzeciego w tabeli Piasta Żmigród, utrzymał pozycję lidera.Do rozegrania pozostała jeszcze jedna kolejka ligowa. Lechię w najbliższą sobotę czeka ważny dla obu drużyn mecz z Baryczą Sułów. Bramki: 0-1 Sadowski (28), 1-1 Pytlik (45, rz.k), 1-2 Ciarkowski (78, rz. k), 1-3 Ciarkowski (85)   Lechia : Szady – Yakhyoyeu, Juraszek, Łazarowicz, Ziółkowski (78’ Watuszko), Bejda (66’ Kucharek), Chlipała (58’ Galuba), Sadowski, Rzepski, Orłowski, Ciarkowski

30. kolejka 27 maja 2023 godz. 17:00    Lechia Dzierżoniów – Barycz Sułów    0:1   bramki: