Stanowisko LECHII DZIERŻONIÓW w sprawie dokończenia rozgrywek IV ligi dolnośląskiej grupa wschodnia – dotyczące braku możliwości rozegrania całej rundy rewanżowej.

Pismo w sprawie ustaleń dotyczących organizacji rozgrywek IV ligi zaproponowanych podczas telekonferencji w dniu 06-04-2021r

Na spotkaniu padła propozycja aby dokończyć rozgrywki w ten sposób, że w   momencie zniesienia obostrzeń przez Rząd, rozegrane zostaną mecze kolejno począwszy od 22 kolejki do 26-06-2021r co spowoduje, że sezon rozgrywkowy 2020-21r nie zostanie dokończony zgodnie z wcześniejszym terminarzem rozgrywek.

            Propozycja ta wydaje się nietrafiona z kilku powodów:

  1. Wszyscy jesteśmy zrzeszeni w Polskim Związku Piłki Nożnej. Wszystkich nas w równym stopniu obowiązuje Statut PZPN. W akcie tym mowa jest między innymi o zapewnieniu przestrzegania przyjacielskich zasad uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym oraz o podejmowaniu działań zmierzających do zapewnienia realizacji reguł fair play oraz uczciwej rywalizacji sportowej opartej na zasadzie równych szans konkurentów (art. 9). W art. 11 Statutu PZPN postawił sobie za cel zapobieganie wszelkim metodom i praktykom, które mogłyby zagrażać uczciwości meczów lub rozgrywek. W sytuacji gdy liga skonstruowana została w ten sposób, że w kolejce jedna drużyna musi pauzować (nieparzysta liczba zespołów) i biorąc pod uwagę zapisy Statutu PZPN, nie ma możliwości aby proponowany sposób dokończenia rozgrywek był zgodny z przytoczonymi zasadami statutowymi. Jeśli nie rozegramy wszystkich kolejek ligowych, jeśli nie zagramy wszystkich zaplanowanych meczów, to doprowadzimy do sytuacji, że jakiś klub lub kluby pozbawimy szans walki o utrzymanie się w lidze lub walki o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. W tym kontekście żadne okoliczności nie powinny brać górę nad zasadami fair play.
  2. Zaproponowany sposób dokończenia rozgrywek zdaje się być sprzeczny z 20 Regulaminu Rozgrywek DZPN na sezon 2020/2021. Zgodnie z tym paragrafem o kolejności zespołów w tabeli decyduje liczba zdobytych punktów, przy równej ilości punktów decyduje kolejno liczba punktów zdobytych w spotkaniach między drużynami, stosunek bramek zdobytych i straconych, korzystniejsza różnica między zdobytymi  i straconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn, różnica bramek we wszystkich spotkaniach itd. W przypadku, gdy nie zostaną rozegrane wszystkie mecze liczy się liczba zdobytych punktów, a następnie różnica bramek we wszystkich spotkaniach. Przepis ten nie przewiduje sytuacji, w której po przerwaniu rozgrywek zespoły mają różną liczbę rozegranych meczów, a taka sytuacja będzie miała miejsce z uwagi na przymusowe pauzy zespołów w poszczególnych kolejkach ligowych. Przepis ten jest skorelowany z § 25 Regulaminu, który stanowi, ze mecze które nie zostały rozegrane z jakichkolwiek przyczyn niezależnych od organizatora meczu, obu klubów, ich piłkarzy oraz kibiców –(zgodnie z § 7 ust. 1 Uchwały Zarządu PZPN nr IX/140 w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną) , należy rozegrać w najbliższym możliwym terminie. Przepisy te w sposób jednoznaczny stanowią, że nierozegrany mecz musi się odbyć w późniejszym terminie, a więc na koniec sezonu ligowego, dla prawidłowego ustalenia miejsc w tabeli konieczne jest rozegranie przez wszystkie zespoły tyle samo meczów. Nie można się zatem zastanawiać czy rozegrać zaległe mecze ale kiedy te mecze mają być rozegrane. O tym kiedy zaległe mecze rozegrać  nie decydują kluby, tylko organ prowadzący dane rozgrywki (§7 ust. 2 Uchwały Zarządu PZPN nr IX/140)
  3. W ustępie 3 § 20 mowa jest o braku możliwości zakończenia rozgrywek w związku z siłą wyższą. Ten warunek jest konieczny aby za tabelę końcową przyjąć tabelę po ostatniej rozegranej kolejce. W naszym przypadku warunek niemożności zakończenia rozgrywek nie został spełniony ponieważ rozgrywki zostały jedynie zawieszone, a nie ostatecznie przerwane i będą kontynuowane. Niespełnienie warunku polegającego na braku możliwości zakończenia rozgrywek nie pozwala na ustalanie tabeli końcowej rozgrywek po ostatniej rozegranej kolejce. Taki stan rzeczy byłby dopuszczalny jedynie gdyby wykazano, że nie ma wolnego terminu, w którym można by rozegrać mecze, które się nie odbyły z powodu zawieszenia rozgrywek. Tymczasem do końca czerwca pozostaje kilka wolnych terminów środowych.
  4. Przepisy o przerwaniu rozgrywek powołują się na „siłę wyższą”. Czy siłą wyższą można nazwać decyzję Ministra Zdrowia o zakazie rozgrywania meczów? O sile wyższej można mówić gdy nie ma możliwości jej przewidzenia i przy obiektywnej ocenie zdarzeń ustalono bardzo niski stopień prawdopodobieństwa pojawienia się zdarzenia. O sile wyższej można było mówić rok temu, gdy rozprzestrzenianie się wirusa spowodowało wprowadzenie stanu pandemii. Tego nie można było przewidzieć i na wiosnę 2020 r. można było mówić o sile wyższej. Rozgrywki 2020/2021 rozpoczynaliśmy w trakcie trwania pandemii. Wiadomo było, że liczba zachorowań może okresowo rosnąć, co spowoduje wprowadzenie restrykcji i tym samym możliwość przerwania rozgrywek. W takiej sytuacji nie może być mowy o tym, że rozgrywki w kwietniu 2021 roku zostały zawieszone z powodu siły wyższej ponieważ taki rozwój wypadków można było z łatwością przewidzieć, a nawet z dużą dozą prawdopodobieństwa uznać, ze prędzej czy później restrykcje zostaną wprowadzone. Jeśli zatem decyzja o zakazie rozgrywania meczów nie mieści się w pojęciu siły wyższej, nie będzie miał zastosowania § 20 ust. 3 i dalsze Regulaminu Rozgrywek DZPN.
  5. Jak wiadomo kluby dotowane są przez samorządy. Umowy na dotację podpisywane są w różnych miastach w różny sposób. Może się zdarzyć taka sytuacja, że przy nierozegraniu wszystkich meczów samorządy będą żądać zwrotu części dotacji, co jeszcze bardziej pogrąży ledwo wiążące koniec z końcem kluby. W takiej sytuacji DZPN powinien wziąć pod uwagę interes klubów-członków PZPN i nie narażać ich na możliwość utraty dotacji.
  6. Dodatkowo należy zastanowić się nad terminarzem zaproponowanym w trakcie spotkania. Decyzja by rozpocząć mecze od kolejki 22 jest nie dokońca przemyslana. Mając na uwadze fakt, że rozpoczynamy rozgrywanie meczy od 24 kwietnia to okazuje się, że gdyby terminarz został zachowany w pierwotnej formie nie było by problemu zakończyć rozgrywki rozgrywajac wszystkie mecze. Mecze nie rozegrane powinny się odbyć w wolnych terminach środowych a okazuje się, że były by to trzy środy rozłożone na miesiące maj i czerwiec.

Mając powyższe na uwadze stwierdzamy, ze zaproponowany na spotkaniu sposób dokończenia rozgrywek będzie niepożądany z uwagi na pogwałcenie zasad fair play oraz z uwagi na łamanie przepisów Uchwały Zarządu PZPN i Regulaminu Rozgrywek DZPN. W takiej sytuacji jedynym możliwym do zaakceptowania sposobem zakończenia rozgrywek jest rozegranie meczów według ustalonego wcześniej terminarza oraz rozegranie w terminach środowych meczów, które nie mogły być rozegrane z powodu zawieszenia rozgrywek.